Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Akademia Niepodległości

Data publikacji: 2018-01-22, Data modyfikacji: 2018-01-24
A A AWydrukDrukuj  
 
  24 stycznia i 15 lutego 2018 r. w Świdniku odbędą się wykłady z cyklu "Akademia Niepodległości. Na pierwszym ze spotkań dr hab. Tomasz Panfil (KUL/OBEN IPN Lublin) wygłosi wykład „Józef Piłsudski – twórca niepodległości”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 w „Strefie Historii” (ul. Wyszyńskiego 17, Świdnik, II piętro Galerii Venus). Drugie spotkanie będzie dotyczyło tematu „Polski wiek XIX – wiek Powstań”, na którym dr hab. Marcin Kruszyński (prof. WSOSP) (OBBH IPN Lublin) wygłosi wykład o takim tytule. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku (ul. Niepodległości 13). Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku Patronat Honorowy: Waldemar Jakson Wydarzenie opatrzone jest hasłem #MojaNiepodległa i wpisuje się w jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. *** Akademia Niepodległości to cykl spotkań, obliczony na lata 2017-2021, w czasie których pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz zaproszeni goście reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Cały cykl spotkań ma na celu  nie tylko poszerzenie wiedzy, ale także formowania postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny oraz konkretne przesłanie. W ciągu roku odbędzie się pięć spotkań. Każdy rok akademicki chcielibyśmy zakończyć wręczeniem dyplomów oraz wpisem do specjalnie przygotowanego indeksu.

Pełna treść wiadomości na: bibliotekaswidnik.pl/index.php/604-akademia-niepodleglosci
bibliotekaswidnik.pl, Źródło artykułu: bibliotekaswidnik.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat świdnicki – powiat w centralnej części województwa lubelskiego z siedzibą w Świdniku. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnik, Piaski, Mełgiew, Rybczewice i Trawniki, zajmując powierzchnię 468.97 km².

    Atrakcje przyrodnicze powiatu świdnickiego stanowią: Krzczonowski Park Krajobrazowy, Rezerwat leśny Wierzchowiska, obszar chronionego krajobrazu - Rezerwat leśny Wierzchowiska oraz 26 pomników przyrody.

    Do zabytków zaliczają się: zespół starego dworca kolejowego Świdnik, kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Piaskach, późnobarokowo - neoklasycystyczna dzwonnica z 1886 r., ruiny późnobarokowo-klasycystycznego zboru kalwińskieg również w Piaskach, „stary kościół” z 1726 roku w Małgiewie, późnobarokowy kościół par. pw. Św. Stanisława bpa, wybudowany w latach 1712-1727 w Biskupicach oraz wiele zabytkowych kapliczek.

    Stolica powiatu jest ośrodkiem przemysłu lotniczego; na jej teranie działają PZL-Świdnik produkujące śmigłowce.

    Przez powiat świdnicki przebiegają trasy międzynarodowe: E372 oraz E373. Świdnik posiada własne lotnisko dla helikopterów oraz małych samolotów.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola